Mūsdienu globalizācijas ietekmē ir ļoti saplūdušas dažādu tautu tradīcijas un paražas, tādēļ nereti mēs piemirstam par mūsu pašu tradīcijām, kuras piekopa mūsu senči. Ziemas saulgrieži jeb tā sauktie “īstie Ziemassvētki” tiks svinēti nevis kā ierasts 24. decembrī, bet gan 22. decembrī. Šajā dienā saule ir gada zemākajā līmenī, tādēļ šī ir gada īsākā diena un iezīmē ziemas sākumu. Tas ir svarīgs brīdis ne tikai latviešu, bet arī daudzās citās kultūrās visā pasaulē, jo simbolizē gaismas uzvaru pār tumsu un dienu pakāpenisku pagarināšanos. Latviešiem ziemas saulgrieži vienmēr ir bijuši nozīmīgi svētki, kuros tiek veikti dažādi rituāli, kas saistīti ar dabas cikliem un saules gaitu.
Ziemassvētki ir kristiešu svētki un arī Latvijā ienāca līdz ar kristietības izplatīšanos. Līdz tam latvieši bija pagāni, kas ticēja dažādām dabas dievībām. Šobrīd Latvijā ziemas saulgriežu un Ziemassvētku tradīcijas ir savijušās cieši kopā, un, lai arī mūsdienās mēs visi svinam Ziemassvētkus pēc kristīgajām tradīcijām, tomēr neesam aizmirsuši arī par mūsu senču paražām.
Ziemas saulgriežos tradicionāli tika gatavots gards ēdiens, dziedātas dziesmas un spēlētas rotaļas. Šāda jautra svētku svinēšana nodrošināja, ka arī nākamais gads būs jautrs un pārticīgs. Lai atbaidītu ļaunos garus un neveiksmes, cilvēki gāja ķekatās no mājas uz māju. Ķekatnieku ciemošanās tika uzskatīts par maģisku notikumu, kas mājiniekiem nesa veiksmi un veselību. Neatņemama ziemas saulgriežu sastāvdaļa bija bluķa vilkšana. Bluķis tika vilkts apkārt laukiem, dārziem, mājām un kūtīm, lai noslēgumā to varētu sadedzināt pagalma vidū. Daži uzskata, ka bluķa vilkšana atgādina saules ciklu, citi domā, ka, velkot bluķi, tiek savāktas visas nelaimes un likstas, kas pēc tam tiek sadedzinātas, lai nepārietu uz nākamo gadu.
Latvieši var lepoties, ka tieši bluķa vilkšanas palīdzēja izveidot Ziemassvētku eglītes tradīciju, kas tagad ir neatņemama Ziemassvētku sastāvdaļa visā pasaulē. Tiek uzskatīts, ka 1510. gadā Melngalvju brālība bija nolēmusi papildināt bluķa vilkšanu ar egles sadedzināšanu, lai padarītu šo tradīciju vēl iespaidīgāku. Kamēr tika domāts, kur un kā egli drošāk sadedzināt, bērni to bija izrotājuši ar riekstiem, āboliem, žāvētu ogu virtenēm un beigu beigās egle netika sadedzināta, bet nogādāta uz centrālo tirgu laukumu, kur priecēja visus Rīgas iedzīvotājus.
Mūsdienās, kad valstu robežas tiek nojauktas un pie mums ienāk dažādas jaunas un interesantas tradīcijas, vēlamies mudināt jūs neaizmirst to, no kurienes mēs esam cēlušies. Ziemas un vasaras saulgrieži ir laiks, kad apzināties savas tautas spēku un turēt to godā, tādēļ šajos Ziemassvētkos aicinām jūs turēt godā mūsu tautas tradīcijas, uzvelkot latviešu tautas tērpu vai tā elementus!
Ļaujiet sentēvu tradīcijām atdzimt kopā ar SIA ANVI AM. Mēs piedāvājam
tautastērpu izgatavošanu un iznomāšanu ikvienam, kas vēlas ziemas saulgriežus sagaidīt latviskās noskaņās!
Adrese
E.Birznieka-Upīša 23,
Rīga, LV-1011
Telefona numuri
+ 371 29 41 90 77
+ 371 67 28 31 94
E-pasts
anviam@inbox.lv
SIA "Anvi AM"
Reģ.Nr. 40003513270
Juridiskā adrese:
E. Birznieka-Upīša iela 23-7,
Rīga, LV-1011
Faktiskā adrese:
E. Birznieka-Upīša iela 23 - 7,
Rīga, LV-1011