No kā ir darināti tautas tērpi?
„Augat man labi lini,
Augat baltas avitiņas,
Lai es varu puškoties
Līdz bajāra meitiņām.”
Dainās iekodētās patiesības tāpat ļauj mūsdienās atdzīvināt dažādas amata gudrības. Kādi materiāli tiek izmantoti, lai darinātu tautas tērpu? Kā iegūtas to brīnišķīgās krāsas? Tautas tērpu veidi ir daudzi un dažādi – atkarībā no to izcelsmes areāla –, un tie visi reprezentē latviešu kultūrmantojumu. Tā kā tautas tērpus un to aksesuārus izgatavojam saskaņā ar senām tradīcijām, lai tērpu audums un krāsas būtu pēc iespējas autentiskas, par tiem nepieciešams īpaši parūpēties.
Visvieglāk ir parūpēties par kokvilnas un lina krekliem un blūzēm, taču tie arī prasa visbiežāko kopšanu. Jāņem vērā, ka lina apģērbu drīkst mazgāt veļas mašīnā (ne siltākā kā 30°C - 60°C temperatūrā un ne garā laika režīmā), lai gan to pareizāk (īpaši, ja ir rotājumi) mazgāt ar rokām vai izmantot ķīmiskajās tīrītavās pieejamo sauso tīrīšanu. Pirms mazgāšanas apģērbu ieteicams izgriezt uz otru pusi.
Tautas tērpa kopšana prasa īpašas rūpes. Atcerieties, ka hlora balinātāju nav ieteicams izmantot, jo tas var sabojāt lina audumu, iznīcinot auduma struktūru. Tāpat jāņem vērā, ka balināt drīkst baltu lina apģērbu, un nevis krāsainu (no pārāk biežas balināšanas ieteicams izvairīties).
Lina audumam ir raksturīga ātra žūšana, tādēļ, lai tas nekļūtu krokains un grūtāk iztaisnojams, linu ieteicams gludināt vēl tad, kad tas ir nedaudz mitrs. Gludināšanu veic auduma otrai pusei piemērotā temperatūrā, regulējot tvaika padevi.
Jakas, vestes, villaines, brunčus un svārkus ieteicams uzticēt ķīmiskajām tīrītavām, kas specializējas tautas tērpu kopšanā (tīrīšanā), jo tajās pieejama sausā tīrīšana.
Adrese
E.Birznieka-Upīša 23,
Rīga, LV-1011
Telefona numuri
+ 371 29 41 90 77
+ 371 67 28 31 94
E-pasts
anviam@inbox.lv
SIA "Anvi AM"
Reģ.Nr. 40003513270
Juridiskā adrese:
E. Birznieka-Upīša iela 23-7,
Rīga, LV-1011
Faktiskā adrese:
E. Birznieka-Upīša iela 23 - 7,
Rīga, LV-1011